Историята на акрилните бои за рисуване

акрилни бои син цвят

В сравнение с маслото и акварела, акрилните бои се използват от сравнително скоро време за художествено изразяване, разясняват от MaestroPan - магазин за художници. Историята на маслената живопис се простира далеч назад в западната история, акварелът пък има своите корени в Ренесанса, а акрилът се появява едва през миналия век.

Както при акварела и маслените бои, така и акрилните бои предлагат свой собствен различен набор от характеристики, които определят качеството на картините, изработени с тях. Гъвкавост и издръжливост са двете най-важни характеристики. Много художници са били привлечени от акрилната живопис, заради доминиращите ярки цветове и острите щрихи и линии.

Акрилните бои могат да се използват и върху различни повърхности, освен да се смесват с други среди. Като цяло, рисуването с акрилна боя предлага на художника широка гама от подходи, предоставяйки различни варианти за изразяване на творческия потенциал. Каква е историята на култивирането на акрилната живопис като артистична среда през 20-ти век, ще ви разкажем по-долу.

Откриването на акрилните смоли

Акрилните съединения започват да се синтезират в средата на 19-ти век. Немският химик Ото Рьом всъщност извежда практическия потенциал на тези материали на светло. През 1901 г. той публикува дисертация върху продуктите на полимеризация на акриловата киселина. През 1915 г. осигурява немски патент за полиакрилов естер като свързващо вещество за боя за използване в изсушаващите масла в индустриалните бои и лакове. В тези ранни години, акрилните смоли са били предназначени предимно за промишлена употреба.

Възходът на акрилната боя

Ранните експерименти с акрилни бои за рисуване започват през първата половина на 20 век. През 20-те и 30-те години на миналия век мексиканските стенописци започват да експериментират с тези синтетични среди. Още през 1936 г. мексиканският социален реалист стенописец Дейвид Алфаро Сикейрос основава и провежда семинар в Ню Йорк, за да експериментира с най-новата синтетика и нейните методи на приложение.

Много известни художници от онова време експериментират с тази нова среда за рисуване, включително Марк Ротко, Кенет Ноланд, Барет Нюман и Рой Лихтенстин. През 50-те години на миналия век Рьом и неговият бизнес партньор Ото Хаас представят първата акрилна емулсия, специално предназначена за боя за рисуване. Тя се превръща в крайъгълен камък за всички съвременни художници. През 1955 г. на пазара са пуснати първите налични в търговската мрежа акрилни бои на водна основа. Малко по малко и днес вече можете да откриете качествени акрилни бои навсякъде.

акрилни бои история на пигментите

Оформяне на артистичните движения през късния 20-ти век

Акрилът добива популярност из между художниците, когато тепърва започват да се изследват движенията и формите от изкуството. Това са годините, през които се появява поп културата, фотореализма, абстрактният експресионизъм и поп арта. Акрилните бои осигуряват идеална среда за всички тези форми на изкуство. Художниците търсят начин за изобразяване на плоски изображения с плътни ръбове и ясни линии и акрилните бои им го осигуряват.

Американски художници като Анди Уорхол, Робърт Мадъруел, Лари Пуунс и Хелън Франкенталер и британски художници като Бриджит Райли и Дейвид Хокни са едни от първите творци привлечени от акрилните бои. С тях са се постигали различни текстури и консистенции, например чрез смесване на пясък, вода или други елементи, поставени в боята.

Цветовете пък са били прозрачни или непрозрачни и художниците работели много по-бързо поради значителното по-краткото време на съхнене. По същество появата на акрилната живопис отваря цяла нова вълна от творчество и възможности в света на модерното изкуство, което и до днес все още оказва силно влияние върху артистичните форми и тенденции.

Макар и късно появила се, акрилната живопис има значително влияние върху развитието на художествените движения и форми през самия 20-ти век. Гъвкавостта и многофункционалността на акрилните бои, отключват неограничени творчески перспективи, които все още се изследват и до днес.

Източник на материала: https://maestropan.net/