От какви макроелементи се нуждае едно растение канабис?

канабис който расте като си набавя всички необходими макроелементи

Семената от марихуана, които могат да се открият в семена на канабис Seedsmafia, са такива, които се продават само с подаръчна цел. В България, законът не позволява отглеждането на марихуана, така че ние ще разгледаме темата за хранителните макроелементи чисто информативно. Нека да започваме.

Хранителните вещества се класифицират в две големи групи - органични и неорганични. Органичните хранителни вещества съставят между 90% и 95% от сухото тегло на растенията и са въглерод, кислород и водород, въглероден диоксид от въздуха, вода от почвата. Останалите 5 - 10% съдържание са така наречената минерална фракция. Благоприятният ефект от добавянето на минерали в почвата е известен от векове. До преди около 150 години обаче функцията на различните минерални елементи в растежа на растенията беше обект на дебати.

Докато не бяха разработени методи за анализ на почвите и растителната тъкан, най-ранните теории, които отчитаха ролята на тези различни хранителни вещества и как някои от тях са жизненоважни за растенията, не можеха да бъдат формулирани правилно.

Една от теориите, възникнали от тези изследвания, е законът на минимума или законът на Либих (кръстен на германския барон и химик Юлиус фон Либиг). Според тази теория растежът на растенията разчита на различни фактори (вода, CO2, азот, светлина, относителна влажност) и при липса на минимум количество от тях, спират да произвеждат биомаса.

По-късно, през 1880 г., ботаникът Юлиус фон Сакс показва как растенията могат да се отглеждат в хранителен разтвор, без да е необходима каквато и да е почва (хидропоника). Въз основа на експериментите си с хидропонно култивиране и последвалия си анализ на тъканите, той стига до заключението, че нито присъствието, нито концентрацията на даден елемент в дадено растение означава, че той е от съществено значение.

Растенията не са напълно селективни при усвояване на хранителни вещества, така че могат да се отравят, ако в почвата или хранителния разтвор има вредни елементи. Те също така абсорбират безвредни, но и излишни елементи.

Кои са основните минерални елементи?

Терминът основен минерален елемент е измислен от американските изследователи Даниел Арнон и Арлоу Скаут през 1934 г. Те твърдят, че за да се счита един елемент за основен, той трябва да отговаря на следните три критерия:

  • При негово отсъствие растението няма да може да завърши жизнения си цикъл.
  • Ролята на елемента не може да бъде изпълнена от никой друг елемент.
  • Елементът трябва да участва пряко в метаболизма или да е необходим за специфична метаболитна фаза, като например ензимна реакция.

Ако даден елемент изпълнява някои от функциите на съществен елемент или смекчава въздействието на вредния елемент, той може да бъде посочен като полезен елемент.

За висшите растения, като различните видове канабис, са идентифицирани седемнадесет основни елемента, които са класифицирани като микро хранителни вещества или макро хранителни вещества. Както подсказва името им, микро хранителните вещества са необходими само за някои ензимни реакции. Въпреки това, без тях растението не може да завърши жизнения си цикъл.

Някои елементи, като никел, натрий и силиций, са от съществено значение само за ограничен брой видове, докато в други те се считат за полезни.

Макроелементи са азот, фосфор, калий, сяра, магнезий и калций. Микроелементи са желязо, манган, цинк, мед, бор, молибден. За полезни елементи се считат натрий, силиций, кобалт, йод, ванадий и др.

Тъй като се разработват нови методи за анализ на тъканите и производството на съединения, непреднамереното добавяне на примеси постепенно ще намалее, така че може би този списък скоро ще нарасне. Елементи, които преди не се смятаха за полезни, биха могли да се добавят към торовите смеси като примеси на основните съединения.

растенията се нуждят от макроелементи

Нека да видим кои са макроелементите?

Шестте елемента, които ще разгледаме (N, P, K, Mg, S, Ca), заедно с органичните елементи въглерод, водород и кислород, са макроелементи. Много от тях са важни за структурата на молекулите и името им се отнася до факта, че те са необходими в големи количества (съдържанието им в тъканите на растението канабис винаги е над 0,1%).

Азот

След водата азотът е най-важното хранително вещество за растежа на марихуаната, тъй като е от съществено значение за структурата на протеините. Освен това фактът, че количеството азот в повечето почви е много ниско, дори в органични почви, означава, че дефицитът на азот е много често срещан, както и недостигът на фосфор и калий.

Повечето азот в почвите е в органичната си форма, която растенията марихуана не могат да усвоят. Те абсорбират от почвата нитрати, NO3–, а също и амоний, NH4 +. Също могат да абсорбират малки количества амонячен газ през листата си.

Ето защо, за да се улесни растежа на канабиса, е жизненоважно да се поддържа постоянно ниво на азот в почвите. Общото съдържание на азот в сухото тегло на растението варира между 1,5% и 5%.

Фосфор

Фосфорът се усвоява от растенията в неговата йонна фосфатна форма, за предпочитане се абсорбира като H2PO4– в неутрални или слабо кисели почви и като HPO42- в кредажни почви. Фосфорът се намира в канабиса под формата на фосфати във високоенергийните молекули на АТФ (аденозин трифосфат) и играе основна роля в енергийните метаболитни процеси, дишането и фотосинтезата.

В много кредави почви фосфорът не е разтворим и това налага да се прилага като хранителен разтвор (например с P-K 13-14). Абсорбцията на микориза е друг важен начин на абсорбция. Тук почвените гъби се разтварят и абсорбират фосфор, така че неговата наличност се увеличава значително, което е от полза за растежа на растенията.

жена сади растения които си осигуряват калий, калции, магнезий

Калий

Калият е основното съдържание на най-продаваните торове. Поведението му е много подобно на това на азота и фосфора. Лесно се пренасочва от най-старите към най-младите растителни органи, поради което дефицитът на калий се наблюдава главно в стари или долни листа. Тъй като регулира отварянето и затварянето на устиците, калият играе основна роля в транспирацията.

В допълнение, той активира повече от петдесет ензимни комплекса, въпреки че в някои случаи може да бъде заменен с натрий. Той е отговорен и за мътния вид на растенията (т.е. твърди и енергични листа и стъбла). K + е най-разпространеният катион в растенията и може да съдържа до 10% от сухото им тегло.

Сяра

Сярата се съдържа в някои аминокиселини и различни ензими. Също така играе важна роля в клетъчното дишане. Абсорбира се като сулфат, SO42- и в същата форма се транспортира от ксилемата на растението. Тя може също да се абсорбира от листни устици като серен диоксид, SO2, атмосферен замърсител, произведен при изгаряне на изкопаеми горива. Когато това се случи, в растението се произвежда продукт, наречен бисулфит, който измества магнезия от молекулата на хлорофила, като по този начин намалява фотосинтезата. Често това се компенсира, тъй като на места с голям трафик концентрациите на въглероден диоксид също са много високи, което компенсира неблагоприятните ефекти на газообразната сяра. Съотношението сяра/азот в растенията най-често е около 1:15.

Калций

Калцият образува част от клетъчните стени като калциев пектат и осигурява здравина, точно както в костите. Той също така участва в адаптивните механизми на канабиса към светлината и температурата. Калцият се абсорбира като двувалентен йон Ca2 +, който е в изобилие в повечето почви. Рядко се появява дефицит на този елемент, освен ако растението се култивира върху необработен торф, който има много киселинно ниво на pH. От незапомнени времена вар се добавя към кисели почви, за да се улесни отглеждането, така че съществената природа на калция е известна отдавна. При хидропонно култивиране, с вода с обратна осмоза, дефицитът на калций може да доведе до лош растеж на корените. В растенията калцият се намира в концентрации от около 1% сухо вещество.

Магнезий

Магнезият е част от молекулата на хлорофила и е основен за успешния растеж на марихуаната. Той също така участва в енергийния метаболизъм, образувайки съединения с АТФ. Той се абсорбира като двувалентен катион Mg2 + и присъствието му в почвите обикновено е достатъчно, с изключение на много песъчливи или кисели почви. Магнезият действа като силно подвижен елемент в цялото растение и поради тази причина дефицитът на магнезий винаги се открива в старите листа и техните вътрешни нервни пространства.