Ако сте като повечето собственици на големи градини, вашият навес е пълен с градински инструменти и оборудване за тревни площи, които използвате през цялата година. В случай че досега не сте се снабдили с листосъбирачка, то може би сега е идеалното време за това. Тя ще обогати арсенала ви с инструменти. В Koledzhikov ще откриете листосъбирачи за домашна и професионална употреба, с които ще можете бързо да почистите падналите листа от двора, тротоара, площадката и градината ви.
Кога и къде трябва да чистите падналите листа?
Защо изобщо трябва да чистите листата? В някои райони съществува задължение да се премахват листата от тротоарите пред къщата, точно както трябва да се премахва сняг и заледяване. Собствениците на къщи в близост до алеи трябва да премахнат листата или да прехвърлят задължението на наемателите си, ако имат такива. Рискът от инциденти, когато листата са непочистени, е много висок. Затова е разумно да ги премахнете и от пътеките и алеите в градината ви.
Листата не трябва да образуват плътно одеяло върху почвата, дори и да искате да ги използвате за торене. Така ще задушат растенията, семената и ще ограничат притока на вода към почвения слой. Ако обаче вашата градина е с морава и искате тя да изглежда в перфектно състояние, то задължително трябва да премахнете всички листа. Ако ги оставите, те ще образуват жълти петна там, където тревата не получава достатъчно слънчева светлина. Теоретично можете да направите това с косачка – в зависимост от дебелината на листата. По-подходящ инструмент обаче е листосъбирачът.
Листосъбирачите са прости устройства, които ви позволяват бързо и лесно да съберете всички паднали листа, клонки и други градински отпадъци. На пазара има различни модели, така че можете да изберете този, който най-добре отговаря на вашите нужди.
Видове листосъбирачи
Разликите между уредите за събиране на листа могат да бъдат значителни. Онова, по което най-много се различават обаче, е видът им на захранване. Те могат да бъдат на ток, на батерии или на бензин.
Бензиновите са най-мощният вид и се използват и за големи, и за малки градини. Те не използват батерии и не се нуждаят от електричество, за да работят. Това означава, че ако е добре поддържан един бензинов листосъбирач, можете да му налеете бензин и той ще е напълно готов да функционира. Минус е, че разполагат с двигател, за който трябва да се грижите. Също така се продават и на по-високи цени, започващи от 300 лв. и стигащи до няколко хиляди.
Някои модели са едновременно два уреда в едно - листосъбирачи и духалки, което на практика означава, че могат да всмукват и издухват листата спрямо настройката, която им е зададена. Същото важи и за електрическите модели. Днешните уреди, захранвани на ток, почти настигат по мощност бензиновите и можете да разчитате на тях, че ще се справят и с големи пространства.
Огромното им преимущество е, че не отделят вредни газове и не вредят на природата. Може да намерите листосъбирачка на ток за под 100 лв., която да ви свърши чудесна работа в малка градина, близо разположена до къщата.
Моделите на акумулаторни батерии обединяват позитивите на бензиновите и електрическите си алтернативи. Те са леки на тегло и не се налага да са свързани с електрическата мрежа, защото се захранват с ток от батерии и не отделят газове, замърсяващи околната среда. Може да се сдобиете с добър модел за под 100 лв., който ще ви помогне да почистите градината или тротоарите пред вас.
Защо да се снабдите с листосъбирачка?
Тези уреди са особено подходящи за премахването на листата от павирани площи, тротоари, алеи или улици, без да е необходимо да се навеждате. Всички знаем колко изморителна може да бъде тази работа. Листосъбирачите могат да се носят на ръка или през рамо, за по-добър контрол на движението им.
Въпреки че името загатва, че този тип градинска техника се използва за събиране листа, тяхното приложение е по-широко. С нея можете да се отървете и от прахоляк, пясък и всякакви дребни отпадъци. Листосъбирачите са едни от най-полезните градински уреди, които можете да притежавате, за да облекчите работата си по двора.