Последици от гестационния диабет

Ако имате гестационен диабет, вероятността да имате проблеми по време на бременността може да бъде намалена чрез контролиране на нивата на кръвната захар.

Ще Ви бъде предоставен комплект за изследване на кръвната захар, за да можете да следите ефекта от лечението.

Нивата на кръвната захар могат да бъдат намалени чрез промяна на диетата и физическите Ви упражнения. Ако обаче тези промени не понижат достатъчно нивата на кръвната Ви захар, ще се наложи да приемате и лекарства. Това може да са таблетки или инсулинови инжекции.

Освен това ще бъдете по-внимателно наблюдавани по време на бременността и раждането, за да се провери за евентуални проблеми.

Ако имате гестационен диабет, най-добре е да родите преди 41-вата седмица. Може да се препоръча предизвикване на раждане или цезарово сечение, ако раждането не започне по естествен път до този момент.

По-ранно раждане може да бъде препоръчано, ако има опасения за вашето здраве или това на бебето ви или ако нивата на кръвната ви захар не са били добре контролирани.

Дългосрочни последици от гестационния диабет

Гестационният диабет обикновено изчезва след раждането. Но жените, които са го имали, са по-склонни да развият:

  • гестационен диабет отново при бъдещи бременности
  • диабет тип 2 - диабет, който продължава цял живот

Трябва да си направите кръвен тест, за да проверите дали имате диабет 6 до 13 седмици след раждането, а след това веднъж годишно, ако резултатът е нормален. Повече информация за изследванията тук: https://xn--80achgm7d.xn--90ae/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/%D0%B3%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D1%82 

Обърнете се към личния си лекар, ако се появят симптоми на висока кръвна захар, като повишена жажда, нужда от пишкане по-често от обикновено и сухота в устата - не чакайте следващия тест. 

Трябва да си направите тестовете, дори и да се чувствате добре, тъй като много хора с диабет нямат никакви симптоми.

Ще бъдете посъветвани и за нещата, които можете да направите, за да намалите риска от заболяване от диабет, като например да поддържате здравословно тегло, да се храните балансирано и да спортувате редовно.

Някои изследвания сочат, че бебетата на майки, които са имали гестационен диабет, може да са по-склонни да развият диабет или да затлъстеят на по-късен етап от живота си.

Планиране на бъдещи бременности

Ако сте имали гестационен диабет преди и планирате да забременеете, задължително се прегледайте за диабет. Вашият личен лекар може да организира това.

Ако имате диабет, трябва да бъдете насочени към клиника за диабет преди зачеването, за да получите подкрепа, за да се гарантира, че състоянието ви е добре контролирано, преди да забременеете.

Ако имате непланирана бременност, говорете с личния си лекар и му кажете, че сте имали гестационен диабет при предишната си бременност.

Ако тестовете покажат, че нямате диабет, ще ви бъде предложен скрининг в по-ранен етап от бременността (скоро след първия прием при акушерката) и още един тест на 24-28 седмица, ако първият тест е нормален.

Алтернативно, акушерката или лекарят може да Ви предложат сами да тествате нивата на кръвната си захар с помощта на устройство за убождане с пръст по същия начин, както по време на предишния гестационен диабет.